• انجمن بازیکنان اتاق فرارهای ایران

انجمن بازیکنان اتاق فرارهای ایران

اتاق فرار چیست و چرا باید آن را تجربه کنیم

اتاق فرار چیست؟

شاید بارها نام اسکیپ روم یا اتاق فرار به گوشتان خورده باشد.اما دقیقا ندانید که چیست ؟

این عبارت به یکی از تفریحات هیجانی فکری اشاره دارد.که به تازگی جای خود را در میان جوان ها باز کرده است . تفریحی که هیجان را با سرگرمی های فکری در می آمیزد و فضای متفاوتی را پیش رویتان قرار میدهد شما با  انتخاب این تفریح هم طمع هیجان را میچشید هم در یک بازی ،کار تیمی را تجربه می کنید وهم ذهن خود را به چالش می کشید ،البته خنده و شادی هم در این خوشگذرانی جای خود را دارد.

اتاق فرار چیست؟

در سال‌های اخیر با پدیده نوظهوری به نام اتاق فرار (Escape Room) از طریق سایت‌ها، صفحات اینستاگرام و یا صحبت با دوستان خود آشنا شده‌ایم. اتاق فرار را می توانیم جز تفریحات هیچان انگیز در تورهای ایرانگردی بدانیم که توانسته در مدت کوتاهی، مخاطبان خود را جذب کند. شاید برای شما هم سوال شده باشد که فلسفه طراحی اتاق فرارها چیست و چگونه این بازی ها انجام می شوند؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است کمی به درون خودمان برگردیم و بازی های مورد علاقه مان را جستجو کنیم. تا به‌ حال عادت داشتیم توسط پلی‌استیشن و یا بازی‌های مخصوص تلفن همراه، خود را به‌جای شخصیت یکی از بازی‌های اسرارآمیز، معماگونه و گاهی ترسناک جا بزنیم.

در فضایی مجازی از گوشه و کنارها، دالان‌های تنگ و تاریک رد می‌شدیم؛ به‌جای شخصیت بازی می‌جنگیدیم، مبارزه می‌کردیم، معما حل می‌کردیم، می‌دویدیم و نفس‌نفس می‌زدیم، به دام می‌افتادیم و یا پیروز می‌شدیم و خوشحال می‌شدیم.

اتاق فرارها با تلفیق ماجراهای واقعی و داستانی شما را به تجربه ای متفاوت دعوت می‌کنند. امروز در پایتخت شگفت‌انگیز ایران یعنی شهر تهران و دیگر نقاط کشور فرصت خوبی برای کسانی که اهل تجربه هیجان و چالش هستند، فراهم‌ شده است تا به صورت گروهی در یک فضای واقعی اما در زمان محدود در کنار یکدیگر مبارزه کنیم، فکر کنیم، شکست بخوریم و یا پیروز شویم.

تجربه اتاق فرار

اسکیپ روم (Escape Room)، اتاق فرار یا بازی فرار عنوان یک سرگرمی جذاب و ماجراجویانه است. در این بازی شرکت کنندگان باید با استفاده از سرنخ ها، نکات و استراتژی ها، به حل معماها و پازل ها بپردازند و بازی را به پایان برسانند.

معماهای مختلف در جای جای یک فضای مشخص پنهان شده اند و بازیکنان باید در مدت زمان مشخص آنها را بیابند و حل کنند. این بازی به صورت فضاهای متفاوتی از قبیل سلول های زندان، رستوران، هتل، کلبه دورافتاده و حتا ایستگاه های فضایی طراحی می شود. هر یک از این فضاها سناریوی خاصی دارند و هدف خاصی را دنبال می کنند.

در یک بازی اسکیپ روم به شما ماموریت فرار از زندان می دهند، در دیگری باید از دست یک قاتل زنجیره ای فرار کنید و در جایی دیگر در نقش کارآگاه به دنبال قاتل بگردید و ....

همانطور که می‌دانید سناریوهای هر کدام از اتاق فرارها یا اسکیپ روم متفاوت هستند و هر کدام به تعداد خاصی از اعضا نیاز دارند تا بتوانیم معمای پیش رویتان را حل کنید. بنابراین برای استفاده از اتاق فرار کافیست تا یک ساعت از موبایل و تبلت فاصله بگیرید و درگیرِ یک سناریو جذاب شوید! با بسته شدنِ در تنها سوالی که ذهن شما را درگیر خواهد کرد این است که...

 

تجربه اتاق فرار

"چگونه از اتاق فرار کنیم؟"

 

به طور معمول معماهای اتاق فرار ساده یا پیچیده هستند. برخی از آنها واقعا به فکر و تفکر خلاق نیاز دارند و یا در بعضی از مراحل کافیست تا کمی به اطراف خودتان توجه کنید تا بتوانید معما را پیدا کنید. پیشنهاد ما در این مقاله این است که هرگز قبل از رزرو اتاق فرار درباره داستان آنها پرسجو نکنید و به خودتان این فرصت را بدهید که بتوانید یک معمای واقعی را حل کنید تا بتوانید لذت بیشتری از زمانتان ببرید.

 

اپراتور اسکیپ روم (Game Master) چه وظیفه‌ایی دارد؟

در حالی که شما غرق در معما ها و سناریو بازیتون هستید یک‌نفر “تمام مدت” شما رو نگاه میکند و صدای شما را میشنود. اگر از روند بازی خارج بشید از راه های مختلف کمکتون خواهد کرد اگر اتفاقی بیوفته اون شخص همیشه اونجاست تا مطمئن شود شما هیجان انگیزترین یک ساعت زندگی خود را سپری میکنید.

یک گیم مستر خوب ساده ترین بازی رو برای شما و تیمتون فوق‌العاده جذاب میکنه و گیم مستر بد میتونه فوق‌العاده ترین بازی رو تبدیل به یه خاطره بد کنه و شما هیچ کاری ازتون بر نمیاد به جز یک تصمیم مناسب… .

کدوم اتاق فرار بهتره؟

امروزه در کشور ما اتاق فرار های زیادی توی اکثر شهرها هستند که با کیفیت های مختلفی مشغول هستند.

برای انتخاب یک مجموعه یا یک بازی خوب بهترین و مطمئن‌ترین راه نظرات مردم است.

اما نکته بسیار مهم اینه که اتاق فرار بستگی به سلیقه شخص هم داره، تا حدی که در یک تیم چهار نفره شاید دو نفر اصلا لذتی نبرن ولی دو نفر دیگه عاشق اون بازی و تجربه ایی که داشتن بشن پس خیلی حساس نباشید…

اگر برای اولین بار بازی می‌کنید حتما از گیم‌مستر‌ها کمک بگیرید و این رو بدونید که هر بازی کاملا با بازی دیگه متفاوته پس توی انتخاب دقت کنید و ژانر مورد علاقتون رو اولویت انتخاب قرار بدید که تا وقتی وارد فضای بازی شدید با چیزی روبرو بشید که توقع دیدنش رو داشتید.

به توانایی های مورد نیاز برای سناریوها و ویژگی های آنها دقت کنید؛ برخی به کار تیمی بیشتر احتیاج دارند و برخی هوش زیادی می طلبند. البته بازی هایی هم هستند که نیاز به فعالیت بدنی دارند یا دلهره بسیاری را برای تان ایجاد می کنند.

مزایای حضور در بازی‌های اتاق فرار نسبت به دیگر بازی‌های گروهی

هر اتاق فرار با یافتن هر سرنخ هیجانی غیرقابل وصف برای بازیکنان پدید می‌آید، باز شدن هر قفل شبیه به باز شدن دریچه‌ای به دنیای ناشناخته هاست، در پشت هر قفل اتفاقی است که پیش از آن بازیکنان هیچ اطلاعی از آن نداشته‌اند.

:از جمله دیگر نکات مثبت بازی در این اتاق‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

هیجان ناشی از اکتشاف و حل معما

هیجان ناشی از بازی گروهی در کنار عزیزان

افزایش کیفیت و راندمان کار گروهی در بین گروه ها

افزایش حس ازخودگذشتگی و عشق در بین همگروهیان

افزایش کیفیت تمرکز و دقت در بازیکنان

ایجاد مهارت برقراری ارتباط با دوستان

سخن پایانی

دیگر وقت آن رسیده که کمی از گوشی ها و فضای مجازی فاصله بگیریم و کمی به بازی های هیجان انگیز و گروهی روی بیاوریم ،امیدواریم مطالب گفته شده در مورداتاق فرار و مزایای انجام آن شما را ترغیب به انجام این بازی کرده باشد .